W toku przygotowań do matury geografia

Nastolatkowie często narzekają, że nauczyciele straszą ich egzaminami już na samym początku roku, ale wszyscy uczniowie ostatnich klas szkoły średniej mogą potwierdzić, że czymś, co z każdym dniem zbliża się coraz bardziej jest… matura. Geografia stanowi przedmiot, jaki często bywa pierwszym wyborem dla wielu osób, ponieważ ma opinię łatwego do zdania. Czy jest tak rzeczywiście? Co może pomóc w przygotowaniu się do matury z geografii?

Matura: geografia na tapecie: dlaczego?

Powodów, dla których geografia stanowi bardzo popularny przedmiot do zdawania na maturze może być naprawdę wiele. W opinii wielu uczniów geografia jest dość prosta. Teorii wystarczy przecież nauczyć się na pamięć, a zadania polegające na liczeniu zazwyczaj nie należą do trudnych. Czy jest tak rzeczywiście? Geografia może stanowić przepustkę do wymarzonych studiów, ponieważ wiele uczelni bierze pod uwagę wyniki maturalne z tego przedmiotu, ale uwaga: jest jeden haczyk. Chodzi tu o wyniki z matury rozszerzonej, a dodatkowo, aby dostać się na bardziej oblegane kierunki wynik na poziomie 30% jest niewystarczający. Co więc zrobić, aby zdać maturę z geografii na więcej niż minimum i dostać indeks na wymarzonym kierunku? Niżej podpowiadamy!

Jakie repetytorium, taka matura – geografia

Decydując się na zdawanie geografii na maturze, warto zaopatrzyć się w odpowiednie materiały przygotowujące do tak ważnego egzaminu. Kluczowe jest poznanie i wydrukowanie zagadnień, które w bieżącym roku będą obowiązywały na maturze. Wybierając repetytorium warto sprawdzić czy w zakres omawianego materiału na łamach książki zostały omówione wszystkie punkty. Dodatkowo celowe jest zakupienie testów maturalnych, dzięki którym rozwiązywanie zadań będzie szybsze i łatwiejsze. Egzamin maturalny z geografii ma swoją specyfikę, dlatego warto jest ćwiczyć i sprawdzać na bieżąco utrwalaną i powtarzaną wiedzę. Dzięki temu pytania, jakie pojawią się na egzaminie dojrzałości nie będą aż taką niespodzianką. Oprócz nauki teorii oraz rozwiązywania zadań warto również bardziej zaprzyjaźnić się z mapami, a do tego potrzebny może być atlas.